8 winiarek na 8 marca

8 marca 2019

Osiem nieprzeciętnych historii, osiem niesamowitych osobowści, osiem fenomenalnych kobiet.

Osiem polskich winiarek na ósmego marca.

Wiśnicko-Lipnicki Park Krajobrazowy jest bardzo malowniczy. Szczególnie jesienią. A gdzieś pośrodku, oderwana od reszty świata jest Winnica Chronów. Prowadzą ją Anna Cybulska i Michał Chrząstek, winiarze z dystansem do życia i poczuciem humoru. Ale to właśnie Ania nadaje rys powstającym winom. Tutaj nie znajdziecie nic pod publikę, tutaj znajdziecie pasję tworzenia. One są jej odbiciem. A do tego Ania smakowicie opowiada o swoich winach i jeszcze smaczniej gotuje. Właśnie ruszają z wynajmowaniem dwóch niezależnych apartamentów w swoim uroczym gospodarstwie. Ania osobiście zadbała o każdy element wystroju. 

 

Barbara Czajka – winiarski społecznik i mistrzyni organizacji. Miłość do wina zrodziła się u niej we Francji, gdzie spędziła spory kawałek swojej młodości. Po powrocie do Polski tęskniła, razem z mężem Mariuszem, za dobrymi winami. Mieszkali pod Jasłem, więc szybko dowiedzieli się, że sąsiedzi już próbują uprawiać winorośl… Pierwsze krzewy Winnicy Vanellus zostały posadzone w 2006 roku. Basia i Mariusz długo swoje świetne wina produkowali tylko dla siebie, ale w końcu powiększyli uprawę i zaczęli sprzedaż. Dziś mają już dość dobrą pozycję na polskim rynku winiarskim.

Basia to tytan pracy. Z wykształcenia jest historykiem sztuki. Praca zawodowa jest jej drugą pasją – zaraz po winiarstwie. Swój czas dzieli między winnicę i Muzeum Regionalne w Jaśle. Jest mocno zaangażowana w działania Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy „Vinum Pro Cultura”, którego Prezesem była przez ostatnie dwa lata – pierwsza w Polce kobieta pełniąca taką funkcje w stowarzyszeniu winiarzy. Jest jedną osób, dzięki którym możemy cieszyć się fantastycznymi Międzynarodowymi Dniami Wina w Jaśle – to właśnie jej wkład energii i zaangażowania przyczynił się do rozwoju tej imprezy w ostatnich latach.

 

Katarzyna Fluder – największa perfekcjonistka wśród polskich winiarek. Mimo, że Winnica Słońce i Wiatr jest rodzinnym przedsięwzięciem, które Kasia prowadzi razem ze swoim mężem Jackiem, to ona robi wina. Spędza w winiarni długie godzi, bo wymaga od siebie i swoich win niezwykle dużo. Razdko jest zadowolona z efektów swojej pracy – nawet gdy chwalą ją największe autorytety. Perfekcjonistka.

Cudownie ciepła i serdeczna kobieta, która całe swoje życie poświęca winiarstwu i swoim ukochanym dzieciom. Trochę nieśmiała i ogromnie skromna, pięknie potrafi opowiadać o swoich winach. Niezwykle pracowita. Oprócz pracy w winiarni, w sezonie daje z siebie wszystko w winnicy, która ze względu na swój ekologiczny profil wymaga sporo wysiłku.

Wina z Winnicy Słońce i Wiatr zdobyły już sporą rzeszę sympatyków. W każdym kieliszku trunku z tej winnicy możecie odnaleźć pasję, zaangażowanie i troskę Kasi.

 

Katarzyna Korzeń... z urodzenia i zamiłowania rolnik, z wykształcenia przyrodnik, zawodowo naukowiec, a od kilku lat winogrodnik i początkujący winiarz. Prowadzi gospodarstwo ekologiczne Podkarpackie Pole, o którym możecie poczytać na podkarpackiepole.pl oraz Winnicę Siepietnica.

Kasia robi swoje wino w ciszy, skupieniu, ze sporym, emocjonalnym ładunkiem. Tytan pracy, chłonie wiedzę jak gąbka  a potem zamyka się w piwnicy, do której nikogo nie wpuszcza i tworzy. Jej wina pomimo iż nie miały jeszcze oficjalnej premiery, w kręgu bliskich osób cieszą się dużym uznaniem. Kasia jest także autorką Polskiego Portalu Enoturystycznego i współtautorką Winnicomanii.

 

Zofia Michałowska z Winnicy Zadora. Pani Zosia prowadzi winnicę wspólnie z mężem Stanisławem, ale wino od początku robi samodzielnie. Jak twierdzi, gotować nie lubi i nie potrafi, ale do wina ma serce. Szczególnie kocha czerwone, regenta i rondo. Uwielbia obserwować jak dojrzewają, z niecierpliwością zawsze czeka na pieprzne nuty, które bardzo lubi.
Winnica Zadora położona jest w Małopolsce, w miejscowości Szczepanowice, w dolinie Dunajca, kilkanaście kilometrów na południe od Tarnowa. Pierwsze nasadzenia były w 2007 roku. Chętnie przyjmują gości w kameralnej winiarni, pełnej książek i oczywiście butelek wina.

 

Barbara Płochocka z Winnicy Płochockich – pionierka polskiego winiarstwa. Razem z mężem Marcinem sadzili swoje pierwsze krzewy winorośli jeszcze wtedy, gdy wszyscy uważali to za wariactwo. Wytrwałością i ogromną pracowistością szybko zaczęli osiągać sukcesy, a ich wina była bardzo dobrze oceniane, prawie od samego początku.

Basia jest silną, zdecydowaną kobietą; porzuciła pracę w dużej firmie, wyprowadziła się z Warszawy i wsiąknęła w winiarstwo w podsandomierskim Darominie. Doskonale wie ile wysiłku wymaga osiągnięcie doskonałości, do której konsekwentnie dążą razem z Marcinem. Jak sama mówi zna smak porażek – winogrodnictwo to w końcu rolnictwo, ale dzięki temu bardziej cieszy się sukcesami. Świetnie zarządza gospodarstwem winiarskim, dba o wizerunek winnicy, zajmuje się sprzedażą i przyjmuje enoturystów.

Dziś winnica Płochockich ma 4,5 ha i jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych polskich marek winnicznych. Wina co roku zbierają świetne recenzje i liczne medale na konkursach winiarskich. Właściciele nie siadają jednak na laurach i nie ustają w pracy na dalszymi sukcesami, rozwijają się i wdrażają nowe pomysły.

 

 

Maluje obrazy inspirowane winnicą, pływa łódką na pełnych żaglach, zimą, w czapce na głowie urządza kąpiele w jeziorze, w samochodzie zawsze trzyma buty narciarskie, na wszelki wypadek. I jeszcz wino robi! Twardzielka z nutą romantyzmu czyli Bożena Schabikowska z Winnicy Pod Lubuskim Słońcem.


"Winnica, którą stworzyłam i wciąż tworzę jest moim spełnieniem. Moim żywym obrazem. Połączeniem miłości do przyrody i sztuki. Każdego dnia pochylam się nad rosnącą winoroślą, dbam o nią i pielęgnuję, by potem z jej owoców tworzyć wina. Winnica uczy mnie cierpliwości, pokory wobec sił przyrody, narzuca rytm, wymaga. Wielokrotnie przygniata ciężarem pracy, wysiłkiem, trudem, nie zawsze odpłaconym… I wciąż zachwyca, inspiruje, popycha do przodu."

 

Agnieszka Rousseau – nasza rodzima enolog. Po ukończeniu farmacji w Polsce, zaczęła studia na Uniwersytecie w Montpellier, gdzie uzyskała Diplôme National d’Oenologue. Doświadczenie zdobywała na obu półkulach. Pracowała jako enolog między innymi w: Cave Cooperative de St.Georges d’Orques, Rapaura Vintners Ltd., CaveCooperative de Condom, Producteurs Plaimont, Vinzavod Myskhako. Za swoje wina zdobyła wiele medali w konkursach winiarskich na całym świecie. Jest członkiem Union des Oenologues de France, współzałożycielką i vice przewodniczącą stowarzyszenia Women and Wines of the World oraz współorganizatorką konkursu odbywającego się corocznie w Monte Carlo (Monako). Bierze udział w międzynarodowym konkursie Femmes et Spiritueux du Monde w charakterze przewodniczącej jury. 

Od 2005 roku pracuje w Polsce, jako enolog – konsultant, współtworząc wiele polskich win. Jest również współwłaścicielką Winnicy Wieliczka, gdzie swoje wina tworzy z poszanowaniem praw natury – ekologicznie i biodynamicznie. Oprócz winiarstwa jej wielką pasją jest zielarstwo. Robi nie tylko wina, ale również wiele naturalnych specyfików dla zdrowia i urody, np. mydła na bazie wina.